Fotografujesz smartfonem? Z nami będziesz to robić lepiej!
Fotografia mobilna jest na tyle popularna, że smartfony pełnią rolę aparatów fotograficznych. Kiedyś na urlop czy imprezę zabieraliśmy mały aparat, dzisiaj wystarczy wielofunkcyjne urządzenie, które mamy w kieszeni. Jakość zdjęć ze smartfona jest tak dobra, że bez problemu później można je wydrukować lub stworzyć z nich jakościową graficznie i kolorystycznie fotoksiążkę oraz inne fotoprodukty.
Poznaj swój sprzęt
Współczesne smartfony to niesamowite urządzenia. Znajdziemy tam specjalne tryby do robienia portretów, fotografowania nocnego nieba czy nawet do zmiany oświetlenia na naszych zdjęciach, nie wspominając już o filtrach nadających ciekawe kolory czy upiększających.
Gdy będziesz mieć pomysł na wymarzony kadr – dobierz do niego odpowiedni tryb i działaj. Najważniejsza jest przyjemność z fotografowania. Tryb panoramiczny w smartfonie pozwoli ci w prosty sposób zrealizować zdjęcie szerokiego planu, prowadząc cię krok po kroku. Zapoznaj się też z trybem portretowym – to dzięki niemu w malowniczy sposób rozmyjesz tło i dobierzesz filtry upiększające osobę na zdjęciu. Funkcja HDR sprawdzi się podczas bardzo jasnych dni, gdy niebo na zdjęciu wychodzi za jasne, a cienie zbyt głębokie. Nie można również zapominać o trybie nocnym, który pozwoli na ujęcie szczegółów w trudnych warunkach oświetleniowych.
Niektóre smartfony zostały wyposażone w tryb manualny. Działa on na zbliżonej zasadzie, jak ten w aparatach fotograficznych. Gdy chcesz uczyć się fotografii za pomocą urządzenia mobilnego, warto się z nim bliżej zapoznać. Wszystkie parametry ustawia się tu ręcznie, dzięki czemu można osiągnąć powtarzalne efekty i nabyć świadomości obrazu. Z drugiej strony, tryby tematyczne sprawdzają się naprawdę świetnie we współczesnych urządzeniach, więc czasem prościej znaczy lepiej.
Źródło: materiały partnera
Upewnij się, że nie ma smug na obiektywie
Gdy bierzemy się za fotografowanie smartfonem – bez względu na to, czy mówimy o najnowszym flagowcu ulubionego producenta, czy też tańszym sprzęcie, jedno jest pewne. Aby zdjęcia wychodziły dobrej jakości, obiektywy urządzenia powinny być czyste. Zanim weźmiesz się za planowanie kadru, przetrzyj delikatnie miękką ściereczką optykę. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak często nieświadomie łapiesz właśnie za obiektywy. To często może skutkować robieniem rozmazanych lub niewyraźnych zdjęć. Na optyce bardzo łatwo osadza się tłuszcza i zanieczyszczenia, więc wspomniana ściereczka obowiązkowo powinna znaleźć się w twoim plecaku lub torbie.
Jeśli jakimś trafem przetarcie koszulką czy ściereczką na sucho nie dało efektu, mamy dla ciebie profesjonalne rozwiązanie, które stosują zawodowcy. Wystarczy użyć płynu do czyszczenia okularów i miękkiej ściereczki, a tłuszcz i zabrudzenia znikną z optyki. Zdecydowanie odradzamy chusteczki do okularów, bo te często zostawiają smugi.
Źródło: materiały partnera
Wykorzystaj elementy otoczenia lub to, co masz pod ręką
Kiedy robimy zdjęcia i chcemy pobawić się zaawansowanymi opcjami, jak np. długi czas naświetlania do ujęcia smug przejeżdżających samochodów, przyda się statyw. Jeśli wychodzimy z domu z zamierzeniem robienia takich ujęć, to powinniśmy wziąć trójnóg, lecz istnieje inny, prostszy i szybszy sposób.
Wystarczy, że rozejrzysz się dookoła – na pewno obok jest ławka, o którą można oprzeć smartfona. To jedno z najszybszych rozwiązań, które może ułatwić realizację wymarzonego kadru. Pamiętaj jednak, by pod ekran smartfona coś podłożyć – choćby chusteczkę, by go nie zarysować. Świetnie sprawdzi się też plecak lub torebka. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko zarysowania ekranu lub obudowy urządzenia i zyskujesz stabilny kadr.
Myśl w poprzek
Wiemy, że to dziwnie brzmi, ale chodzi dokładnie o to. Weź swojego smartfona, przechyl go o 90 stopni w lewo lub prawo i spójrz na świat ponownie. W ten sposób uzyskasz sposób patrzenia, który jest bardziej naturalny dla ludzi. Przy okazji możesz wtedy pobawić się liniami w kadrze przy czym musisz uważać na obiektywy ultraszerokokątne, bo te lubią wykrzywić najprostsze drzewa. Warto pamiętać, że w mediach społecznościowych popularne są jednak pionowe kadry z różnymi proporcjami boków - dla przykładu, pionowe zdjęcia na Instagramie mają stosunek boków 5:4. Ustawiaj zdjęcia zgodnie z tym, co chcesz pokazać - krajobrazy zdecydowanie lepiej komponuje się poziomo, natomiast portrety pionowo.
Polecamy przeklikać się przez opcje twojego smartfona, być może masz tam elektroniczną poziomicę lub opcję włączenia linii pomocniczych. Te ostatnie podzielą twój kadr na 9 równych prostokątów, dzięki czemu będziesz mieć punkt odniesienia, a zdjęcia nabiorą interesującego wyrazu. Gdy umieścisz główny obiekt w miejscu przecięcia się linii, naturalna percepcja człowieka sprawi, że odbiorca spojrzy właśnie tam. Ta zasada nazywa się "trójpodziałem kadru" lub "złotym podziałem" i wywodzi się z obliczeń matematycznych. Stosowali ją już dawni malarze, którzy doskonale wiedzieli, gdzie chcą skupić uwagę widza.
Źródło: Materiały prasowe
Nie zostawiaj zdjęć w telefonie
Masz już gotowe zdjęcie w pamięci smartfona i co dalej? Wrzucisz je do mediów społecznościowych, a za jakiś czas kompletnie o nim zapomnisz. Tak to działa, zaufaj nam, przerabialiśmy ten temat więcej niż 1000 razy. Kiedyś po to, by usiąść i powspominać dobre czasy brało się album fotograficzny, siadało się nad nim z rodziną i przypominało wspaniałe chwile.
Wiele osób myśli, że teraz zdjęć się już nie drukuje, a to błąd. Fotoksiążki mają pozytywną wartość emocjonalną, wywołują radość, a dla samego fotografa nie ma lepszego uczucia niż spojrzenie na swoje zdjęcia na papierze. Tu z pomocą przychodzi CEWE FOTOKSIĄŻKA, którą przetestowały już setki artystów i pasjonatów. Jej stworzenie jest niesamowicie proste – możesz to zrobić bezpośrednio na stronie internetowej, za pomocą darmowego programu CEWE Fotoświat lub w aplikacji mobilnej CEWE. To ostatnie rozwiązanie jest wyjątkowo wygodne dla mobilnych twórców - wszystko robisz za pomocą smartfona – od zdjęć, przez obróbkę, na zaprojektowaniu fotoksiążki kończąc. Program zawiera zaawansowane funkcje, dzięki którym dostosujesz swój album w najdrobniejszych szczegółach.
Każde z tych narzędzi pozwoli ci stworzyć kolekcję zdjęć, zbudować szybko fotoksiążkę, dostosowując układ zdjęć wedle uznania, dodać napisy czy inne elementy ozdobne. Jeśli chcesz zamówić któreś ze swoich zdjęć w formie fotoobrazu, fotoplakatu czy innego fotoprezentu – proszę bardzo! Wszystkie narzędzia masz pod ręką. Wystarczy wybrać to, czego potrzebujesz i puścić wodze fantazji. Rób to, co i jak czujesz – twoje zdjęcia nabiorą wyjątkowego charakteru. Zarówno w smartfonie, jak i na papierze.